Jakie są założenia strategii cyberbezpieczeństwa dla Polski?

Dyrektywa NIS (Network and Information Security) ma na celu zapewnienie wspólnego wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w obrębie Unii Europejskiej – jest to klucz do współpracy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Prace nad projektem dyrektywy NIS mają zakończyć się w połowie 2016 roku, zaś Polska będzie miała 27 miesięcy na jej implementację.

 

Co istotne – przyjęcie dyrektywy ma określić minimalny poziom bezpieczeństwa technologii, sieci i usług cyfrowych we wszystkich państwach członkowskich, ale również określić zasady dotyczące wymiany informacji dotyczących zagrożeń pomiędzy państwami i obligować niektóre przedsiębiorstwa i organizacje do zgłaszania poważnych incydentów cybernetycznych.

Wniosek dotyczący Dyrektywy NIS został przedstawiony przez Komisję Europejską w dniu 14 lutego 2013 r., zaś 18 grudnia 2015 r. odbyło się posiedzenie COREPER, podczas którego zaakceptowano proponowany tekst dyrektywy.

W Polsce za tworzenie, konsultowanie i przedstawianie odpowiednich rozwiązań legislacyjnych pozwalających na funkcjonowanie całego systemu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni będzie odpowiedzialne Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Założenia strategii cybezbezpieczeństwa dla Polski

 

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało „Założenia strategii cyberbezpieczeństwa dla Rzeczypospolitej Polskiej” – w ten sposób przygotowując grunt pod przyjęcie unijnej dyrektywy NIS.

 

Strategia, odwołując się do treści wspomnianej dyrektywy definiuje kilka konkretnych zadań, które stoją przed Polską. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć przede wszystkim zagwarantowanie minimalnego poziomu krajowych zdolności w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego m.in. poprzez: ustanowienie właściwych organów ds. bezpieczeństwa sieci i informacji; powołanie zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CSIRT) oraz przyjęcie krajowych strategii w zakresie bezpieczeństwa sieci i informacji.

 

Co istotne, dyrektywa nie dotyczy w sposób bezpośredni usług administracji publicznej, o ile nie są to wymienione w dyrektywie usługi kluczowe, czyli sektory: energetyczny, transportowy, bankowy, finansowy, zdrowia, zaopatrzenia w wodę, czy telekomunikacyjny.

 

Pełna treść dokumentu „Założenia strategii cyberbezpieczeństwa dla Rzeczypospolitej Polskiej” do pobrania poniżej. Konsultacje w tej sprawie zostały zakończone.

 

pdf

Założenia nowej strategii cyberbezpieczeństwa dla RP

Pobierz plik [1.48 MB]